Jak funguje Oxygenoterapie?
Oxygenoterapie je léčba prostřednictvím inhalace vyšší koncentrace kyslíku, než kolik ho běžně vzduch obsahuje. Tím dochází k efektivnějšímu okysličení organismu, zvýšení obranyschopnosti a zlepšení celkového zdraví.
S čím pomáhá oxygenoterapie?
Kyslík ve zvýšené koncentraci prospívá nejen při plicních a srdečně-cévních potížích, ale slouží také jako prevence proti infekcím, nádorovým onemocněním či migrénám. Využívá se u pacientů s cukrovkou, hypertenzí nebo jako podpůrná léčba po infarktu. Vhodná je také pro kuřáky, inhalace kyslíku totiž pomáhá zmírňovat negativní dopady kouření a posiluje obranyschopnost organismu.
Metody oxygenoterapie
- Krátkodobá: používá se při přechodných dechových obtížích, aplikována je zejména v nemocnicích.
- Dlouhodobá: je vhodná pro pacienty s chronickou respirační insuficiencí. Jedná se o dlouhodobou léčbu, která zpravidla probíhá v domácím prostředí. Kyslík je nejčastěji dodáván pomocí tzv. kyslíkových brýlí.
Jak oxygenoterapie probíhá?
V Rehabilitačním centru Čeladná využíváme přístroj OXY-LIFE, který z okolního vzduchu vyrábí až 90% čistý kyslík. Inhalace probíhá přes nosní kanylu nebo kyslíkovou masku. Díky vyšší koncentraci kyslíku v dýchacích cestách se zlepšuje činnost mozku, krevní oběh i celková regenerace organismu. Délka jedné procedury se pohybuje v rozmezí 20–60 minut podle stavu a potřeb pacienta.